Trobilni kvintet FiveBrass
Amadej Štrajhar, trobenta
Lovro Tavčar, trobenta
David Tretjak, rog
Blaž Kozjek, pozavna
Gašper Poprijan, tuba
in
Jure Gradišnik, trobenta
Koncert z besedo povezuje Tadej Pišek. Besedila je izbral Tadej Pišek.
Spored:
Dane Zajc:
Besede v dež
Johann Sebastian Bach (1685–1750), prir. Eugene Watts:
Ovce se lahko varno pasejo,
arija za sopran iz Lovske kantate, BWV 208
Dane Zajc:
Rože noči
Malcom Arnold (1921–2006):
Brass Quintet št. 1 (Trobilni kvintet), op. 73
Allegro vivace
Chaconne
Con brio
Dane Zajc:
Veliki črni bik
Michael Kamen (1948–2003):
Quintet (Kvintet)
Dane Zajc:
Moja prva pesem
Oskar Böhme (1870–1938):
Trompeten-sextett v es-molu (Trobilni sekstet), op. 30
Adagio ma non tanto - Allegro molto
Scherzo - Allegro vivace
Rondo - Allegro scherzando
Trobilni kvintet FiveBrass sestavljajo študentje Akademije za glasbo v Ljubljani: trobentača Amadej Štrajhar in Lovro Tavčar, rogist David Tretjak, pozavnist Blaž Kozjek ter tubist Gašper Poprijan. Kot solisti se redno predstavljajo na koncertnih odrih in se udeležujejo raznih državnih ter mednarodnih tekmovanj, kjer dosegajo izjemne rezultate. Prav tako sodelujejo s profesionalnimi orkestri, kot so Orkester Slovenske filharmonije, Simfonični orkester RTV Slovenija, Orkester Slovenske vojske idr. Z željo po skupnem muziciranju in uveljavljanju trobil po Sloveniji so februarja v letošnjem letu ustanovili kvintet pod umetniškim vodstvom profesorja Jureta Gradišnika. S koncerti po Sloveniji želijo zasedbo trobilnega kvinteta približati širši publiki.
Jure Gradišnik je diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Stanka Arnolda in pozneje študij nadaljeval na Mozarteumu v Salzburgu pri prof. Hansu Ganschu. Je dobitnik mnogih nagrad na domačih tekmovanjih, med drugim tudi štipendije Yamaha leta 2003. Za izvedbo koncerta H. Tomasija s Slovensko filharmonijo je leta 2005 prejel študentsko Prešernovo nagrado. Že med študijem je Gradišnik postal trobentač Orkestra SNG Opera in balet Ljubljana in bil v letih 2003–12 zaposlen tam kot solo trobentač. Od leta 2012–24 je bil zaposlen kot solo trobentač Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Sedaj deluje kot izredni profesor na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani. Poleg tega aktivno sodeluje še z drugimi orkestri in različnimi komornimi sestavi, tako v Trobilnem kvintetu SiBrass, v Triu Seraphim in v duetu s harfistko Mario Gamboz Gradišnik. Kot solist je nastopil s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, Komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije, z Orkestrom Slovenske vojske, s Simfoničnim orkestrom Filharmonia Oltenia, Komornim orkestrom Festivala Maribor, z Orkestrom SNG Opera in balet Ljubljana, s slovaškim komornim orkestrom Cappella Istropolitana, z Orkestrom Hrvaške vojske, romunskim komornim orkestrom Filarmonici Oltenia in z orkestrom Slovenske filharmonije. Nastopal je z uveljavljenimi glasbeniki (S. Arnold, R. Galliano, S. Mead, R. Tognetti idr.) in pod taktirko mnogih priznanih dirigentov. Od leta 2004 poučuje v glasbeni šoli v Zavodu sv. Stanislava, od leta 2011 pa na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Jure Gradišnik je Yamaha artist.
Tadej Pišek je diplomirani dramski igralec, ki se je s svojim enajstletnim profesionalnim delovanjem dodobra uveljavil tako v gledališču, filmu kot tudi na radiu in televiziji. Po zaključeni akademiji je igralsko spretnost razvijal v številnih predstavah in performansih v institucionalnih in neodvisnih gledališčih in produkcijah. Po nekaj letih svobodnega ustvarjanja se je redno zaposlil v Slovenskem stalnem gledališču Trst, kjer je ustvarjal kot igralec in režiser. Po petih letih je zapustil SSG in do danes deluje kot samostojni kulturni ustvarjalec. Redno sodeluje z ljubljanskim Mini teatrom tako v predstavah za odrasle kot predstavah za otroke, z institucionalnimi gledališči SNG Drama Ljubljana, SNG Drama Maribor, Slovenskim stalnim gledališčem Trst, Gledališčem Koper, Špas teatrom idr. Njegovo ustvarjanje pa obsega še veliko število sinhronizacij risank, radijskih iger, avtorskih gledaliških projektov, vodenje prireditev in pisanje scenarijev ter dramskih tekstov. V svojem profesionalnem ustvarjanju posveča posebno pozornost delu z otroki in mladimi. Mladim posveča tudi velik del svojega avtorskega in pisateljskega ustvarjanja. Od leta 2014 je direktor Kulturnega zavoda Godot, ki deluje na področju gledališke in filmske produkcije ter pedagoških in andaroških vsebin, v sezoni 2022/2023 pa je prevzel tudi umetniško vodstvo Pionirskega teatra, ki deluje pod okriljem Javnega zavoda Pionirski dom. Za svoje ustvarjanje je prejel kar nekaj domačih in tujih nagrad.