David Tretjak, rog
Andreja Kosmač, klavir
*
Kvartet flavt Evterpa
Metka Črnugelj
Elena Zakrajšek
Iza Štih
Maša Majcen
Spored:
Reinhold Morisevič Glière (1874–1956):
Romanca, op. 35, št. 6
Ludwig van Beethoven (1770–1827):
Sonata za rog in klavir v F-duru, op. 17
1. Allegro moderato
Ferdo Juvanec (1872–1941):
Pet fragmentov za rog in klavir
Camille Saint-Saëns (1835–1921):
Morceau de concert, op. 94
*
Friedrich Kuhlau (1786–1832):
Veliki kvartet za štiri flavte, op. 103
1. stavek
Maj Brinovec (2003):
Sonata za kvartet flavt
1. Pastorala
Eugène Bozza (1905–1991):
Jour d'été à la montagne (Poletni dan v gorah)
Anže Rozman (1989):
Aqua and Ventus za kvartet flavt
2. Ventus
Nikolaj Rimski-Korsakov (1844–1908), prir. Faustin Jeanjean:
Čmrljev let
David Tretjak se je rodil leta 2003 v Slovenj Gradcu. Rog je začel igrati s sedmimi leti pri profesorju Martinu Šmonu na Glasbeni šoli Slovenj Gradec. V šestih letih šolanja se je udeležil številnih tekmovanj, kot so:državno tekmovanje Temsig (2014), kjer je osvojil zlato plaketo, mednarodno tekmovanje Svirel (2014, 2015 zlato priznanje) in mednarodno tekmovanje Woodwind & Brass v Varaždinu (2015, prva nagrada). Šolanje je nadaljeval na Glasbeni šoli Fran Korun Koželjski Velenje pri profesorju Gregorju Dvorjaku. Ponovno se je preizkusil na dveh tekmovanjih: na državnem tekmovanju TEMSIG (2017), kjer je prejel srebrno plaketo in tretjo nagrado, ter na mednarodnem tekmovanju Woodwind & Brass v Varaždinu (2017, prva nagrada). Po končani osnovni šoli se je vpisal na Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana. Pod mentorstvom profesorja Roberta Prednika se je udeležil državnega tekmovanja TEMSIG (2020) in prejel zlato plaketo ter prvo nagrado. Svoje znanje je izpopolnjeval pri številnih svetovno znanih profesorjih, kot so: Szabolcs Zapleni, Radovan Vlatkovič, Andrej Žust, Markus Bruggaier, Boštjan Lipovšek.
Pianistka Andreja Kosmač je z odliko diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Dubravke Tomšič Srebotnjak. Po diplomi se je izpopolnjevala pri prof. S. Gadžijevu, prof. M. Van den Hoeku na Dunajskem konservatoriju ter na mojstrskih tečajih pri profesorjih J. Lateinerju, L. Brumbergu, S. Falvaiu, R. Vardu in O. Maisenbergu. Že v času študija je imela več samostojnih in komornih koncertov v Sloveniji, Avstriji, Italiji in Veliki Britaniji. Sodelovala je na številnih tekmovanjih in prejela vrsto prvih nagrad: na Mozartovem klavirskem tekmovanju v Ljubljani leta 1991, TEMSIG-u 1992 in 1995, mednarodnem klavirskem tekmovanju Konzerteum v Grčiji 1995. Leta 1996 je prejela študentsko Prešernovo nagrado Akademije za glasbo. Arhivsko je snemala za RTV Slovenija in italijanski RAI ter sodelovala pri izdaji več zgoščenk. Kot solistka je igrala z Orkestrom SGBŠ, Orkestrom Slovenske filharmonije, s Simfoniki RTV Slovenija, leta 2004 pa je kot predstavnica Slovenije nastopila z moskovskim komornim orkestrom Kremlin. Trenutno se posveča predvsem igranju komorne glasbe. Na recitalih in koncertih nastopa z uveljavljenimi domačimi in tujimi umetniki, predvsem s pevci in flavtisti. Pogosto sodeluje kot korepetitorka na mojstrskih tečajih, ki jih vodijo vrhunski umetniki. Kot pedagoginja je dejavna na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, kot umetniška sodelavka pa tudi na Akademiji za glasbo Ljubljana.
*
Kvartet flavt Evterpa je glasbeno ustvarjanje začel v letu 2020, v razredu profesorja Jana Gričarja. Kvartet so sprva sestavljale Metka Črnugelj, Ajda Mori, Elena Zakrajšek Janevski in Maša Majcen. Kljub zapletom, ki jih je prineslo šolsko leto 2020/21, so skupno igranje izboljševale s številnimi vajami tako preko spleta kot tudi v živo, nastopale na šolskih prireditvah in koncertih ter ustvarile veliko lepih skupnih spominov. 26. maja 2021 so se udeležile 50. tekmovanja mladih glasbenikov Republike Slovenije - TEMSIG, na katerem so osvojile prvo nagrado in zlato priznanje. Na tekmovanju so igrale skladbe F. Kuhlaua Grand Quartet in e-moll, op. 103, 1. stavek, Črta Sojarja Voglarja Hrepenenje in M. Berthomieua Chats. Za skladbo Hrepenenje so prejele tudi posebno priznanje za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega skladatelja. V letošnjem šolskem letu se je kvartetu pridružila Iza Štih, zamenjala je Ajdo Mori, ki je šolanje na konservatoriju lani zaključila. Proti koncu leta 2022 jih čaka še koncert v okviru festivala Arsana.